Co je scrapbooking?
Ani my bychom netipovali, že historie této techniky sahá až do 15. století. Ale je tomu tak. Během tohoto období se scrapbooking formoval a měnil až do současné podoby. A přestože začínal jako způsob doplňování běžných knih o soukromé poznatky, postupně se z něj stal způsob tvoření a kreativního vyžití v denících, zápisnících či albech.
Je možné, že si pod pojmem scrapbooking představí každý z nás něco jiného. Někdo pod touto technikou vidí jen nalepování fotek a výstřižků, jiní zase od ní očekávají místo plné nálepek, barevných pásků, razítek a kaligrafie. Ti nejnáročnější si představí vlastnoručně vyrobený sešit nebo diář, plný stránek z různých materiálů, kartiček, samolepek – prostě něco se spoustou prostoru pro kreativní seberealizaci.
Všechny tyto způsoby jsou správné, neboť technika scrapbookingu v sobě ukrývá obrovský svět možností, tvoření a kreativity.
Jak začít se scrapbookingem?
Pro začátek potřebuješ diář, zápisník nebo album, na kterém budeš své kreativní tvoření aplikovat. Vytvořit si můžeš i vlastní sešit (tuto možnost si probereme někdy příště :)), my jsme se však rozhodli použít skicovací blok Art Creation, který má tvrdou vazbu a hrubé stránky.
Zda se před zahájením tvoření inspiruješ našimi fotkami, nápady na internetu, nebo budeš čerpat z vlastní fantazie, je jen na tobě. My jsme si před tvořením udělali malý výlet do hlubokých vod internetu a našli pár zajímavých schémat, které jsme zkombinovali s našimi představami.
Zajímavou výhodou při scrapbookingu je, že můžeš vrstvit jednotlivé prvky na sebe a vytvářet tak vlastní vzory a motivy. My jsme sáhli po kreativní sadě na scrapbooking, ze které jsme si vytrhli část stránky a použili ji jako podklad naší úvodní strany. Velkou roli při dekorování také sehrály metalické zvýrazňovače a washi pásky s květinovými motivy.
Jak na kreativní time management…
Scrapbooking je skvělým nástrojem k tomu, aby se z tvého time managementu nestalo nudné kroužkování a odškrtávání úkolů. Pomocí pár jednoduchých kroků si můžeš vytvořit vlastní kalendář s potřebnými kolonkami, bodíky nebo úkoly přesně na míru.
Co se týče psaní a kaligrafie, zvolit si můžeš to, co používáš nejraději – pera, barvičky, fixy, dokonce i štětce, jsou v této technice vítány. My jsme se při tvoření květnového kalendáře obrátili na sadu per značky Sakura, se kterými se nám pracuje nejpohodlněji.
Výhodou skicovacího bloku je, že si můžeš na každý měsíc vybrat tolik stránek, kolik potřebuješ. Můžeš si tak vytvořit vlastní místo pro to-do listy, seznamy, úkoly nebo povinnosti, které máš v daném měsíci splnit. Je jen na tobě, jestli naplánuješ na jednu stranu týden, dva, nebo jen úkoly k dané příležitosti (jak jsme to udělali i my) – vše se odvíjí od tvé fantazie a kreativity.
Použití jen určitých barev nebo barevných odstínů může být také zajímavým provedením této techniky. My jsme se snažili držet ve světle růžových tónech, které patří k barvě měsíce. Všechny kartičky, nálepky a razítka, která jsme při tvoření použili, najdeš snadno v naší sekci Scrapbooking.
Rozmanitost jednotlivých bloků na tvoření si prohlédni v našem videu:
Scrapbooking je technika, ve které se můžeš doslova vyřádit. Ať už miluješ vystřihování, dekorování, malování, nalepování nebo jiné způsoby aplikování materiálu na podklad, určitě si v této záplavě kreativity najdeš to, co budeš milovat.
A toto nekonečné množství barev, produktů a zábavného tvoření čeká jen na to, až chytíš do rukou své první „čisté“ album.
Tak pojďme spolu do toho!
Lea