Plné barev, abstraktní, originální. Umělci používají akrylové barvy, Pouring médium, samozřejmě malířské plátno a někdy i silikonový olej, aby vytvořili velkolepé bubliny a vytvořili taková díla. Na konci tohoto článku už budete vědět, jak na to.
Jak vybrat správné barvy pro pouring dílo
Akrylová barva se skvěle hodí na pouring, protože rychle schne a má krásné zářivé odstíny. Na výběr je mnoho barev a odstínů. Dobře se nám osvědčily barvy Solo Goya a skvěle fungují také akrylové barvy Amsterdam. Jaké odstíny kombinovat? Pokud jste tuto techniku ještě nikdy nezkoušeli, čeká vás nepředvídatelné dobrodružství!
Zkuste například zkombinovat béžovou, bílou a několik odstínů modré. Vzniknou vám krásné vzory a práce bude působit svěžím letním dojmem. Pro elegantnější výsledek přimíchejte zlatou barvu. Další úžasnou kombinací barev je modrá, tyrkysová, bílá, trochu černé a magenta. Tato barevná kombinace vás ohromí.
Pro jeden takový projekt se vždy snažte vybrat barvy od stejné značky, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.
TIP: Podívejte se na několik dalších oblíbených barevných kombinací >> zde <<
3 chyby, kterých se umělci dopouštějí při tvorbě pouring uměleckých děl
První chybou je výběr špatného místa. Jakmile začnete nalévat barvu, je příliš pozdě na to, abyste stůl přikryli nebo obraz přemístili jinam. Abyste si neušpinili celý obývací pokoj, vytvořte obraz tam, kde není nic, co by se mohlo ušpinit nebo poškodit. Na stůl položte novinový papír nebo jiný podklad (karton, fólii...). Další chybou je nepoužívání rukavic. Vzhledem k tomu, že akrylová barva rychle schne, je efektivnější používat rukavice. Pokud však máte rádi ten správný umělecký kontakt s barvou a rádi prsty "dolaďujete" detaily na díle, klidně to zkuste bez rukavic.
A poslední chybou při tvorbě technikou lití je, že nevíte, kdy přestat. Touha vytvořit krásné dílo nám někdy brání zastavit se. Znáte to? S každým novým kusem jej však budete umět lépe rozpoznat.
Rada zní: podívejte se na kontrast v obraze. Jaké odstíny byly vytvořeny, zda spolu dobře hrají. Podívejte se na kompozici a na to, jak na vás celý obrázek působí. Představte si ji v rámečku. A pak se dozvíte víc.
TIP: na zadní stranu plátna, konkrétně do rohů, připněte připínáčky, které obvykle používáte na nástěnku. Budou sloužit jako patky, abyste nemuseli plátno po zaschnutí odlepovat od podkladu.
Jak nalévat barvu technikou Pouring art?
Existuje několik způsobů. Nejjednodušší je připravit si samostatné čisté kelímky (nebo kelímky od jogurtu) a do každého z nich nalít pouring médium. Pouring tekuté médium od společnosti Kreul nás nikdy nezklamalo. Pak do každé z nich dejte také trochu barvy. V každém šálku jeden odstín. Promíchejte, v případě potřeby přidejte trochu vody nebo média. Aby se barvy na plátno dobře nanášeli, měli byste dosáhnout správné tekuté konzistence.
Malá nápověda: je tekutější než med, ale hustší než mléko.
Množství přidaného média samozřejmě závisí na typu barev. Obecně se však doporučuje míchat pouring médium a barvu v poměru 1:1 až 1:3. V některých případech může být k dosažení požadovaného účinku nutné použít větší množství média. Nebojte se vyzkoušet různé poměry a vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Máte zvlášť smíšené barvy. Co dál? Vezměte jeden velký kelímek a postupně do něj přelijte obsah každého kelímku. Nelijte je z velké výšky, aby se barvy příliš nepromíchaly. Střídejte je podle vlastního uvážení. Tato technika je přece o experimentování, objevování a zábavě.
Verze 1: Všechny barvy by již měly být v jednom kelímku. Vezměte plátno a položte ho na kelímek s barvou. Podepřete plátno ze zadní strany. Druhou rukou přidržujte kelímek, aby nesklouzl z plátna. A jemně jej převraťte tak, aby se barva nerozlila, ale abyste plátno položili na stůl opatrně.
A teď přijde to nejlepší. Opatrně zvedněte nádobku a sledujte, jak se barvy rozlévají a mícháním vytvářejí nové odstíny.
Pokud vám v kelímku zbylo trochu barvy, nalijte ji do rohů plátna. Pokud chcete proud barvy usměrnit, zvedněte plátno oběma rukama a jemně ho naklánějte do různých úhlů, aby se barva dostala tam, kam chcete.
Barvu nechte stékat i po okrajích, aby vám nikde nekoukalo bílé plátno. Položte plátno na zem a nechte barvu zaschnout.
Verze 2: Jediný rozdíl oproti první verzi je ten, že plátno nebudete převracet. Stačí vzít nádobku s barvou a nalít ji na plátno, kam se vám zlíbí. A pak se rozhodnete, jak to bude vypadat.
TIP: Možná jste už slyšeli o silikonovém oleji. Co umí? Pokud ji smícháte v každém kelímku zvlášť (1-3 kapky do každého, přičemž stále mícháte jednotlivé odstíny), vytvoří se na plátně jemné buňky. Tento vzhled zbožňují umělci po celém světě a my také.
Je tedy nutné dílo lakovat?
Ideální je chránit barvu lakem - tekutým nebo ve spreji. Není to však nutnost. Naše práce vždy přelakujeme, aby vynikly jejich krásné odstíny. Pokud chcete lesklý povrch, zvolte lesklý akrylový lak. Pokud chcete obraz ochránit, ale chcete mít matný vzhled, zvolte matný akrylový lak. A pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, bude pravděpodobně vhodný akrylový lak se saténovým efektem.
Dobrá rada: nelijte lak přímo na obraz, ale nalijte ho trochu do vedlejší nádoby, vezměte štětec a naneste tenkou vrstvu. Toto je správný způsob nanášení laku, nalitím přímo na dílo může dojít k poškození barvy.
Doufám, že díky těmto tipům vytvoříte krásné umělecké dílo. Podívejte se na barevnou zlato-modrou inspiraci na obrázku níže.
Zrekapitulujme si to. Potřebujete:
1. Plátno - naši malíři si pochvalují >> Profesionální malířské plátno ARTMIE <<
2. Akrylové barvy (více o akrylových barvách >> zde << )
3. Pouring médium - na výběr je jich více >> zde <<
4. Silikonový olej (pokud chcete dosáhnout tvorby buněk) - a ten najdete >> zde <<
5. Připínáčky
6. Rukavice a tyčinky na míchání barvy
7. lak pro krásný lesklý efekt (pokud chcete chránit barvy) >> zde <<
8. a něco na podklad, abyste si neušpinili nábytek
Fluid art sice není zcela tradiční technikou, ale otevírá nekonečné možnosti. Na výsledné dílo můžete dále malovat, postříkat zlatou barvou, použít metalické plátky a mnoho dalšího. Všechny materiály snadno najdete zde na ARTMIE. Doufám, že se vám článek o tom, jak vyrobit toto tekuté umění, líbil a že jste plní inspirace pustit se do vlastního projektu!
P.S. Označte nás na Instagramu a Tiktoku, jak vaše mistrovské dílo dopadlo.
Janka