Technika malování na textil je mnohem starší, než si umíme představit. Naši předchůdci teoreticky, a evidentně i prakticky, malovali své oděvy, aby se mezi sebou odlišili. Každý chce být originální a tato touha se s lidstvem táhne už od pravěku. Plátno, zda kůže se zpracovávalo a vybarvovalo pomocí rostlinných výtažků, které jsou známé svou schopností uvolňovat intenzivní pigmenty.
My, lidé moderní doby však známe speciální přípravky na barvení tkanin a dokážeme s nimi vytvářet neuvěřitelně nápadité věci. Dají se mezi sebou míchat, ředit, nanášet štětcem přímo na textil, nebo přes šablony. Barva se dá aplikovat i pomocí pipety, dekorovacieho pera, prsty... možností je nespočet. V dnešním návodu si ukážeme kreativní nápad na přetvoření letních bílých šatů. Pokud máte doma podobný "fádní" kousek, určitě vás tento návod potěší, a věřím, že aj inšpiruje k tvoření:
Potřebujeme barvy na textil, alespoň 3 - 5 různých odstínů. V návodu jsou použity neonové barvy na textil z naší nabídky, které skvěle vyniknou na opálené pokožce.
Takhle bude vypadat výsledek tvého snažení, tak se pusťme s chutí do malování, aby byly naše fotky z letní dovolené obzvláště poutavé :-)
Pokud máš ve skříni nové sandály, či kabelku, ke které si chceš barevně sladit malbu, tvá motivace poroste ještě rychleji!
Nejprve si namícháme správný odstín. V tomto případě zjemnění neonové oranžové cyklámenovou růžovou, čímž dosáhneš jemnější meruňkovou, ale stále intenzivní barvu.
Sytost a krémovost odstínu je dobré dosáhnout přimícháním bílé barvy na textil.
Vyšla nám z toho podobná barva, jako sandály na obrázku..nazvime si ji meruňková.
Jako první namalujeme rozsáhlejší plochy na šatech - ramínka a šňůrku na pásu. Proto barvu zředíme čistou vodou v hlubší misce. Zkus barvu přecedit přes sítko, aby měla hladkou konzistenci.
Namoč tkaninu do misky a štětcem ji dofarbuj tak, aby barva všude rovnoměrně nasákla.
Vymalovanou plochu ulož na ubrousek, nebo pečící papír a počkej, až úplně uschne. Při těchto barvách od značky Pentart stačí na zaschnutí jen pár hodin. Látka díky přidané vodě nebude tvrdá a oceníte příjemnost na nošení.
Malovanou látku pak přežehlit přes pečící papír, aby se barvy krásně zafixovali. Zaručuji ti, že to bude jednou provždy :-) Když barvy proniknou hluboko do vlákna pomocí vysoké teploty, neovlivní jejich už počet praní. Jediná věc, která může barvě uškodit je použití velkého množství aviváže.
Látka je hned připravena na nošení. Hotové pásy textilu spleteme do copů a přišijeme k šatům.
Krejčovské práce máme za sebou, teď jdeme malovat. Připrav si štětce, nejlepší pěnové tupovací, pěkné šablony a nůžky.
Přilep šablonu na textilii a pomocí tupovacieho štětce nanes barvu č. 1.
Postupně nalepuj i ostatní šablony, nech je krátce zaschnout a odlepit od látky. Použi fantazii a nakombinuj si různé motivy a barvy, které spolu vykouzlí zajímavý celek.
Po důkladném vyschnutí látku přežehlete na nejvyšším stupni bez napařování, a to přes rubovou stranu. Pro jistotu si můžeš látku pojistit i pečícím papírem, aby si ušetřila žehlící prkno.
Podobně dotvoř i ostatní drobné části oděvu. Určitě tě příjemně překvapí, jak zajímavě a poutavě působí sladěné detaily.
Malování na textil je úžasné umění, které můžeš vlastníma rukama přenést na své oblečení. Máš s ním možnost být inovativní a projevit v něm svou osobnost.
Přeji Vám mnoho inspirativních momentů. Nezapomeňte se jimi pochlubit na našich stránkách.
Vaše Inga
zdroj:
Judit Varga http://pentartdekor.blogspot.sk/2014/08/festettel-mar-igy-textilt.html
|